Obudowa SPC Signum SG1X TG RGB

Obudowa SilentiumPC SG1X TG RGB - tania a dobra?

 

SilentiumPC jako polska firma pokazała już dawno, że Polacy nie gęsi, swoje obudowy mają. Szeroka gama dostępnych modeli pokazuje jedynie, że potrafimy jeszcze dostosować się do dzisiejszych realiów rynku obudów komputerowych.

Przedmiotem tej recenzji będzie śliczna, w miarę nowa obudowa Signum SG1X TG RGB

Wstęp

Zacznijmy od jej wykonania. Jest to obudowa z dwoma panelami z hartowanego szkła do której otrzymujemy wentylatory Sigma Pro Corona. Mimo umieszczenia hartowanego szkła na froncie, wentylacja obudowy jest fenomenalna. Niestety, wszystko tak jak plusy ma też minusy – szkło zastosowane w tej obudowie bardzo szybko łapie kurz, rysy i odciski palców. Przez co aby utrzymać ją w czystości musimy często zainteresować się płynem do szyb i ściereczką z mikrofibry.

System chłodzenia

Obudowa dostosowana jest do montażu zestawów chłodzenia wodnego. Zainstalujemy tu chłodnicę kolejno 120,240 i 360mm od frontu oraz 120 i 240mm od góry. Jeżeli ktoś zainteresowany jest jednak chłodzeniem powietrznym, to do środka wejdzie nam radiator o maksymalnej wysokości 161mm, to wystarczająco aby zmieściły się tam np. potężne Noctuy, lub niewiele mniejszy Grandis 2.

Ilość miejsc na dyski

Obudowa oferuje 2 miejsca na dyski 2,5”, 2 miejsca na dyski 3,5”. Nie znajdziemy tu zatok na 5,25”, ale w dzisiejszych czasach nie jest problemem posiadanie napędu na USB. Niestety, przez zastosowanie szkła obudowa traci na sztywności. Podczas montażu komponentów zdarzyło mi się przypadkiem odgiąć jedną z prowadnic wentylatorów na front panelu, to nie wróży dobrze.

Co z kartą graficzną?

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, wejdą tam nam karty o maksymalnej długości 325mm, to już coś. Jednak warto zastanowić się przy okazji nad jakimś wspornikiem, dość miękka szyna do której przykręcamy kartę graficzną lubi się wygiąć, przez co karta swobodnie zwisa na gnieździe PCI. Będąc w temacie karty graficznej, nad zaślepkami tylnego panelu, producent stwierdził że dobrym pomysłem jest wygięcie kawałka blachy, przez co możemy zapomnieć o włożeniu do grafiki grubszego przewodu HDMI/DisplayPort

RGB

Warto wspomnieć też od razu, że producent dorzuca w gratisie kontroler NANO RGB, który przy braku kompatybilności naszej płyty ze standardem RGB pozwoli na zarządzanie kolorami wentylatorów. Jeśli nasza płyta dostosowana jest natomiast do standardu LED, będziemy mieli możliwość customizacji oświetlenia wnętrza, co dla wielu osób jest dużym plusem.

A więc, czy warto?

Obudowa SilentiumPC Signum SG1X TG RGB to bardzo dobry wybór dla osób które nie chcą wydać kroci na obudowę. Za około 270zł, otrzymamy skrzynkę do której wsadzimy różne rozmiary chłodnic oraz do której w zestawie dodawane są bardzo dobre wentylatory, jakimi są Corony. W tej cenie, obudowa z panelami ze szkła hartowanego, ledami i możliwością montażu szerokiej gamy chłodnic jest koniecznym wyborem dla każdego gracza, który ceni aspekty wizualne. Ale, niestety tak jak zalety, obudowa posiada też wady. W tym przypadku są to ogólna miękkość konstrukcji bez założonych paneli ze szkła, niestety wykonano ją z cienkiej blachy… rysujące się i brudzące z łatwością szklane panele, problem z cięższymi GPU których mocowanie nie jest w stanie utrzymać w równej pozycji jak i odstający element obudowy uniemożliwiający w niektórych przypadkach podłączenie przewodów video o grubszych wtyczkach. Mimo tych wad jednak, obudowę mogę szczerze polecić.

Jakość wykonania
3/5
Stosunek cena/jakość
4/5
Funkcjonalność
5/5
Ocena Końcowa
3.4/5